Som nevezetességei

A Közösségi ház és más nevezetességek

A Közösségi ház és más nevezetességek

Közösségi ház:

 A község központjában, a 65. főközlekedési út és a Kossuth utca találkozásánál van, az Ady Endre utca 35/A számnál. 2005.december 15-én készült el, 3 szintes, 790 m2 a hasznos területe. Ezen a helyen régen a községi bíró, vitéz Farkas Károly háza állt. Itt kapott helyet az Önkormányzat képviselő-testülete, van Tanácsterem, Könyvtár, de itt található az Iványi-Grünwald Béla emlékszoba, a Nemzetközi Iványi-Grünwald Béla Képzőművész Alkotótábor Képtára, a Helytörténeti Kiállítás, illetve irodák, kisebb közösségi terek, raktárak.

 

Iványi-Grünwald Béla emlékszoba:

 2007-ben alakítottuk ki, elsősorban Lenkey Tiborné kultúros-könyvtáros, Varga Lajosné alpolgármester és Paksi Gyuláné Nyugdíjas csoport vezetője közreműködésével községünk nagy szülöttje emlékére.

 

Könyvtár:

 

 

Helytörténeti kiállítás:

 Közösségi házunk tetőterében helytörténeti kiállítást rendeztünk be 2006 nyarán a régi népi használati tárgyakból, eszközökből, mint pl. paraszti lakóház, konyha berendezési tárgyai, a földműveléssel, állattartással kapcsolatos használati tárgyak, ügyes kezű helyiek által készített tárgyak: kézimunkák, festmények, dísztárgyak. (vászonból, csuhéból, fűzfából)

 

Nemzetközi Képzőművész Alkotótábor Képtára:

   Az Alagsorban itt, illetve a Közösségi ház helyiségeiben állítjuk ki a Képzőművész Alkotótábor műveit, mely 2004 évben indult Czabuk Anna, Pócsai András és Piérre Scherman képzőművészek, Som község Önkormányzata, Róka László és Lenkey Tibor egyéni vállalkozók döntése alapján "Nemzetközi Iványi-Grünwald Béla Képzőművész Alkotótábor" néven! 

Médiavisszhang: In Memoriam Pócsai András (rákkatintva megnyílik)

Ugyanitt néhai Nagy Róbert fotóiból állandó kiállításon mutatjuk be a táj, a környék szépségét, az életből ellesett pillanatokat.

 

Más kiállítások a Tanácsteremben:

 

 

Falunap:

  A község legnagyobb és leglátványosabb ünnepe 1999. évtől! Kezdeményezői: a "Som Községért" Alapítvány és az "Egymásért" Egyesület Som, akikhez csatlakozott társrendezőként Som község Önkormányzata.

 

A Somi Süti Fesztivál:

   A Közösségi házban és udvarán 2005 évtől folyamatosan, a Falunappal megegyező időpontban és helyszínen. Kezdeményezői: Varga Lajosné alpolgármester és Lenkey Tibor polgármester.

 

Somból Elszármazottak Baráti Köre:

  2000. őszén Elek Lászlóné, Iregi Ferenc és Lenkey Tibor kezdeményezésére alakult és azóta minden évben a Falunapon tartják találkozójukat a községünkből elszármazottak. Tiszteletbeli vezető: dr Szél Károly nyugdíjas főorvos.

 

"Míves kezek" bemutatóudvar:

Az Ady Endre utca 35/A szám alatt lévő Közösségi ház udvarán került kialakításra a lábon álló kövezett "pajta", alatta kemencével, asztalokkal, padokkal, szépen kialakított faluközponti térrel, parkolókkal, mellette a község barokk műemlék katolikus templomával. Tavasztól-őszig itt kiváló lehetőség nyílik bemutatók, kiállítások, baráti és társasági összejövetelek rendezésére, de egyben kiinduló pontja is lehet a bakancsos-. kerékpáros-, lovas turizmusnak, illetve a nevezetes Patkó fát megtekintő túrának. A "Som községért" Alapítvány kezdeményezte és valósította meg 2014-ben.

 

Iványi szoboravatás:

 2017.szeptember 24-én:

Emléktábla a volt Iskola, jelenlegi Rendelő falán

Dr. Domokos Jenő

1936-ban született Somban, Domokos Péter és Cseresnyés Lídia fiaként. Az 1930-as években a Domokos és a Cseresnyés család meghatározó, kedvelt személyei voltak a falu életének.

Domokos Jenő 3 éves volt, amikor Édesapja meghalt. Özvegy Édesanyja nevelte fel, taníttatta.

Tehetséges képzőművész volt, Rudnai Gyula festőművész javasolta neki, hogy jelentkezzen a Képzőművészeti Főiskolára. Végül mégis a jogi pályát választotta, a Pécsi Egyetem jogi karára járt.

Büntetőbíróként nagy jelentőségű ügyeket bíztak rá. Különösen a rendszerváltás első évtizedében szinte nem volt olyan hónap, hogy ne közvetítette volna a TV híradó, amint a Legfelsőbb Bíróság (ma Kúria) tanácselnökeként ítéletet hirdet.

Kollégái máig emlegetik éleslátását, lelkiismeretességét. Hiányolják bölcs ítélőképességét. 2005-ben A Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztje polgári tagozata kitüntetést kapta a Köztársasági elnöktől.

1988-ban alapította meg a Budapesti Székely Kört. Nagyszámú erdélyi tudóst, művészt, együttest mutatott be Magyarországon.

A somi falunapokra rendszeresen hazalátogatott, büszke volt arra, hogy Koppány szálláshelyén született, mindvégig gyönyörködött a somogyi táj szépségében.

Művészi tehetségét festményei, karikatúrái máig őrzik.

2011-ben hunyt el – együtt nyugszik feleségével.

Dr. Domokos Jenőné sz. Micskó Irén

1937-ben született Péren. A Tanárképző Főiskolát Pécsett végezte. Itt ismerkedett meg későbbi férjével.

A főiskola végeztével Somban tanított. Máig vannak somi tanítványai, akik nagy szeretettel emlékeznek rá.

Tanított Debrecenben is matematika – fizika szakos tanárként. Adomaként maradt fenn, hogy amikor egy alkalommal irodalom órán helyettesített, az osztály kéréssel fordult az igazgatóhoz, hogy az irodalmat is mindig Domokos Irénke néni tanítsa nekik.

Amikor 1982-ben Budapestre került egy humán iskolába, már a második évben olyan alapokat adott matematikából a diákoknak, hogy az iskola történetében először országos matematika versenyen is megmérették magukat.

Az élete volt a tanítás, nevelés. Tanítványai rajongtak érte, nemcsak érdekesen adta át a tudását, hanem minden egyes diákja élete érdekelte.

Amikor 1985-ben rákban elhunyt, temetésén nagyszámú diákja rótta le tiszteletét a nagyszerű pedagógus előtt.

Som község Önkormányzata és Lánya családja 2019. szeptember 19-én tiszteletükre emléktáblát állított a község központjában, a Közösségi házzal egy telken lévő volt Iskola, ma Körzeti Orvosi rendelő falán.  Emléküket kegyelettel megőrizzük!

Som liget:

  A Közösségi ház melletti parkolónál, a Kossuth utca torkolatánál létesítettük 2005. június 25-én Sziveg József vállalkozó kezdeményezésére és anyagi támogatásával, melyhez hozzájárult Kővágó Jenő úr, siófoki vállalkozó.

 

Nemzetőr Emléktábla és kopjafa:

 Az Ady Endre utca-Petőfi Sándor utca találkozásánál, az Iványi emléktábla mellett állítottunk emléket azon somi nemzetőröknek, akik az 1848-as forradalom és szabadságharc idején Kossuth Lajos hívó szavára kaszát, fegyvert fogtak és szembeszálltak Jellasics horvát bán betörő seregével Zamárdi környékén. Állítottuk 1998.őszén.

mellette Iványi-emléktábla:

Állítva 1998.május 06-án

Barokk műemlék katolikus templom:

 1757-ben épült, magán hordozza a barokk építészet jellemző stílusjegyeit. (Som, Ady Endre u.37.) A templom oltárképét Dorfmeister tanítványa, Schalter készítette. Egyedülálló a templom fatornya! Az 1985.évi berhidai földrengés megrongálta, illetve a II. világháborúban orgonájának sípjai károsodást szenvedtek. Teljes külső és részleges belső felújítása megtörtént 2014-ben 35 millió Ft-ból.

 

Világháborús hősök emlékműve:

  A református templom előtti kertben, - Kossuth utca 9.- került felállításra a két világháborúban elesett somiak emlékműve, melyet több évtizedes hagyomány alapján minden év március 15-én koszorúzunk meg. Felújítása és környezetének rendezése pályázati pénzből és önerőből 2019-ben megtörtént.

II. világháborús hősi halottak kopjafája a temetőben:

  A 65. számú főút melletti Temetőnkben kopjafát állítottunk 2006. május 13-án a II. világháborúban itt elesett magyar katonák emlékére. Sírjukat szintén március 15-én koszorúzzuk meg. Előbbieken kívül a temetőben van több második világháborús orosz hadisír, illetve a község központjában, a barokk műemlék katolikus templom kertjében egy magyar és két orosz katona sírja. Az elesett katonák sírját a nemzetközi egyezményeknek megfelelően gondozzuk. A 65.számú főút Som-Daránypuszta és Som-Simonmajor közötti szakaszán, Iregszemcse felé a menetirány szerinti bal oldalon, a 65. kilométert jelző táblánál nyugszik a II. világháborúban elesett két magyar hős, akiknek sírját kegyelettel ápoljuk.

 

"Leitert-mester műhelye" bemutató és kiállítótér:

 A Közösségi házzal szembeni postás ingatlanunk nyugati végéhez csatlakozik az öt épületből álló "Leitert-mester műhelye" bemutató és kiállítótér, ahol a régi hintókészítő, kovács, lakatos, hegesztő és festő szakmákat kívánjuk bemutatni, kiemelten a községünkben élő Leitert András hintókészítő népi iparművész életét és munkásságát. A "Som községért" Alapítvány kezdeményezte és valósította meg 2014-ben.

Megtekinthető előzetes bejelentkezés alapján, érdeklődni a Közösségi házban lehet.

 

 Az „Egymásért” Egyesület Som kezdeményezésére 1999-től „Házhoz megy a Mikulás” minden 10 év alatti kisgyerekhez december 05-én.

 

Helyi védelemben részesített épületek:

Szerencsére több is található a községben:

 - református templom és volt parókia: Som, Kossuth Lajos u.9,

 - fa tornácos lakóház: Som, Ady Endre u.38,

 - tornácos lakóház: Som, Petőfi Sándor u.25.

A község hagyományt ápoló és új hagyományokat teremtő munkájáért vette át 2019. január 10-én Kaposváron az alábbi elismerést: